Ariadna Partnerem tegorocznego Finału!

ariadna

 

Ariadna Fabryka Nici jest obecnie jednym z największych producentów i eksporterów nici w Polsce.

Wszyscy znamy tę markę ale nie wiem czy znacie jej historię a jest arcyciekawa – podobnie jak czasy, w których powstawała!

Kiedy powstawała ARIADNA, był rok 1897. Henryk Sienkiewicz pisał właśnie w Nicei „Krzyżaków”, Antoni Czechow „Wujaszka Wanię”, Edmund Rostand „Cyrana de Bergerac”, zaś Władysław Reymont dopiero za dwa lata miał stworzyć „Ziemię Obiecaną”. Być może właśnie rosnące na Widzewie mury fabryki Kunitzera (obecnie ARIADNA), które widział podróżując z Lipiec do Łodzi, stały się inspiracją do napisania tej powieści.

41-1000x278
Budowa pierwszej na ziemiach polskich fabryki nici rozpoczęła się w roku 1892, ale dopiero po pięciu latach „na 22 dziesięcinach i 777 sążniach” stanął kompleks budowli przyszłej ARIADNY. 17 lipca 1897 r. notariusz Płachecki spisał akt rejentalny, na mocy którego utworzono Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici. Dopiero później powstała ulica – oczywiście – Niciarniana i stacja kolejowa o tej samej nazwie. Zgodnie z łódzką modą fabryka przypominała zamczysko z czerwonej cegły. Wrażenie potęgował wysoki mur.

historia1.php

Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici znakomicie prosperowało do roku 1939. Fabryka miała oddziały sprzedaży w Warszawie i we Lwowie. Kierowali nią Anglicy. Przed wybuchem II wojny światowej zakład zatrudniał 1260 osób i produkował rocznie 550 ton nici. W 1939r. fabrykę przejął przemysł III Rzeszy. Przyszła ARIADNA nazywała się wtedy Litzmannstadter Fabrik für Nähgarne A.G. Ulicę Niciarnianą przemianowano na Idastrasse.

W 1945 roku zakład produkował nici z włókien sztucznych „Zellgarn” dla potrzeb przemysłu lotniczego.

W 1946r. nazwa Łódzka Fabryka Nici została przekształcona w Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 16. Po trzech latach na miejscu „PZPB Nr 16” powstały Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Hanki Sawickiej. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1964r., kiedy to patronce fabryki dodano do towarzystwa postać z mitologii greckiej. Była nią Ariadna, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu Minotaura. W 1975r. Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego przekazało fabrykę pod nadzór Zjednoczenia Przemysłu Lniarskiego. Pojawiła się „Widzewska Fabryka Nici im. Hanki Sawickiej „Ariadna”. W 1990 roku zakład otrzymał nazwę Widzewska Fabryka Nici.
W maju 2000 roku, Spółka przyjęła obowiązujące obecnie miano: ARIADNA SA Fabryka Nici.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s