Nabór zgłoszeń edycja 2017 – Start!

22 listopada rozpoczął się nabór zgłoszeń do kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka. Jego historia, ambasadorzy oraz setki zgłoszonych kolekcji plasują go jako najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie modowe w Polsce. Udział w Złotej Nitce otworzył dziesiątkom projektantów drzwi do wielkiego świata mody.

Od lewej: Łukasz Lawrentz - organizator i koordynator projektu Złota Nitka, Anna Załucka-Kuczera - laureatka jury mediowego Złota Nitka 2016, Anna Adamska-Makowska - Prezes Expo Łódź, Ewa Bieńkowska - organizator i koordynator projektu Złota Nitka
Od lewej: Łukasz Lawrentz – organizator i koordynator projektu Złota Nitka, Anna Załucka-Kuczera – laureatka jury mediowego Złota Nitka 2016, Anna Adamska-Makowska – Prezes Expo Łódź, Ewa Bieńkowska – organizator i koordynator projektu Złota Nitka

XXIV edycja Złotej Nitki to dalszy, konsekwentny rozwój i promocja młodych talentów. Nieustannie pracujemy nad ugruntowaniem pozycji Konkursu oraz Łodzi poza granicami kraju. Nawiązanie międzynarodowych kontaktów m.in. z Milan Style Academy oraz dalsza współpraca z Lviv Fashion Week dały duże możliwości promocji finalistom Konkursu. W październiku 2016 roku w ramach współpracy z organizatorami LFW podczas konkursu Brand Factory została wybrana kolekcja „Double Me”, zaprojektowana przez dwie siostry Valentynę i Olgę Yuziuk, która wejdzie bezpośrednio do finału XXIV edycji Złotej Nitki.

img_2451bartektomczyk

Projektanci na zgłoszenie kolekcji konkursowych mają blisko 4 miesiące. W tym czasie muszą przygotować zdjęcia 3 odszytych sylwetek a pozostałą część kolekcji (do 10 sylwetek) przedstawić na rysunkach. Wszystkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia kolekcji znajdują się na stronie http://www.zlotanitka.eu.

W tym roku kolekcje oceniać będą dwa gremia jury. Jury Projektantów, w którego skład wejdą znani projektanci i osobowości świata mody, oraz Jury Medialne, złożone z dziennikarzy i krytyków mody.

Eliminacje do finału z udziałem jury konkursu odbędą się 16 marca. Zostaną wtedy wybrane kolekcje do ścisłego finału Konkursu. Gala Finałowa odbędzie się 12 maja 2017 roku w EC1.

Podczas gali projektanci prezentują swoje projekty podczas profesjonalnego pokazu mody przygotowanego przez specjalistów. Mają do dyspozycji zarówno stylistów jak i specjalistów od fryzur i makijażu. Reżyser pokazu, wspiera uczestników i służąc swoim doświadczeniem podpowiada w jaki sposób najlepiej zaprezentować daną kolekcję, dobrać muzykę, wizualizacje i światło do pokazu. Dzięki temu nie odbiega on od najlepszych na świecie. Wydarzenie za każdym razem gromadzi dużą, złożoną z ludzi ze świata kultury i biznesu, publiczność.

Od lewej: Łukasz Lawrentz - organizator i koordynator projektu Złota Nitka, Anna Załucka-Kuczera - laureatka jury mediowego Złota Nitka 2016, Anna Adamska-Makowska - Prezes Expo Łódź, Ewa Bieńkowska - organizator i koordynator projektu Złota Nitka
Od lewej: Łukasz Lawrentz – organizator i koordynator projektu Złota Nitka, Anna Załucka-Kuczera – laureatka jury mediowego Złota Nitka 2016, Anna Adamska-Makowska – Prezes Expo Łódź, Ewa Bieńkowska – organizator i koordynator projektu Złota Nitka

Tradycją Konkursu jest także wręczenie wyjątkowej nagrody – Honorowej Złotej Nitki. W tym roku mieliśmy niewątpliwy zaszczyt uhonorować za całokształt pracy Duet MMC Studio Design – Ilonę Majer i Rafała Michalaka. Nagroda ta przyznawana wybitnym projektantom i kreatorom mody oraz osobom i instytucjom mającym szczególny wkład w promocję i kształtowanie wizerunku polskiej szkoły projektowania ubioru. O prestiżu tej nagrody świadczą dotychczasowi laureaci, a wśród nich między innymi – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Hanna Gajos, Marcin Paprocki & Mariusz Brzozowski, Agatha Ruiz de la Prada i Katarzyna Sokołowska.

Od gali finałowej XXIII edycji Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru Złota Nitka minęło kilka miesięcy. Dla każdego z finalistów to czas wzmożonego zainteresowania mediów oraz poszerzania kontaktów branżowych. Jako organizatorzy postanowiliśmy zapytać tegoroczne laureatki Złotej Nitki Dagnę Krzystanek i Annę Załucką – Kuczera jak na ich pracę wpłynął konkurs i czy warto brać w nim udział.

Dagna Krzystanek: „Wygrana w konkursie Złota Nitka z pewnością poszerzyła grono moich odbiorców. Udział w konkursie przyczynił się do szerszej promocji mojej kolekcji i marki. Renoma i prestiż konkursu z pewnością przełożyły się też na bardzo ciekawe oferty współpracy ze stylistami i fotografami mody, które stale otrzymuje. Zdobycie głównej nagrody w konkursie dało mi ogromną satysfakcję  i motywację do pracy nad kolejnymi kolekcjami.”

Anna Załucka – Kuczera: „Udział w konkursie to po pierwsze, wyróżnienie mojej kolekcji spośród wielu zgłoszeń. To jest coś – znaleźć się pośród najciekawszych, początkujących projektantów w Polsce.”

Obie finalistki uważają udział w konkursach za bardzo ważny dla każdego młodego projektanta i artysty. Poza bezpośrednimi korzyściami takimi jak promocja, materialne profity czy możliwość udziału w pokazie, to także istotny sygnał, że ich praca zdobywa uznanie i idą w dobrym kierunku. Wygrana daje im dużą motywację do dalszej pracy, nowe możliwości rozwoju oraz okazję do zdobycia cennych kontaktów.

Udział daje możliwość pokazania swojej kolekcji fachowcom, szerszej publiczności a przy tym stwarza możliwość bycia częścią prestiżowego wydarzenia jakim jest Złota Nitka. To jest przeżycie, energia i profesjonalizm par excellence. Do tego wyjątkowy klimat Łodzi. Bardzo cenię to miasto, jego historię i tradycję.” – mówi Anna Załucka – Kuczera.

Przygotowując kolejną edycję mamy nadzieję, że spotka się ona z przychylnym odbiorem zarówno młodych projektantów jak i dziennikarzy oraz osób pracujących w branży mody. Liczymy, że prestiż konkursu i przygotowanie ostatnich edycji zainteresuje nowych partnerów i pozwoli nawiązać biznesowe relacje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s